Jest to niewielka wyspa położona na Morzu Adriatyckim, w Dalmacji, ok. 600 m na południowy wschód od murów i starówki Dubrownika. Wyspa, ze względu na bogatą faunę i florę, jest rezerwatem przyrody. Wyspa nie ma stałych mieszkańców, oprócz turystów i żeglarzy przebywają na niej tylko pracownicy rezerwatu.
Widok z Fortu Royal na Dubrownik i Wzgórze Srd.
W 1963 roku całą wyspę Lokrum ogłoszono rezerwatem przyrody.
Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1023 roku, kiedy to benedyktyni założyli na wyspie opactwo. Według legendy w 1192 roku król Anglii Ryszard I Lwie Serce rozbił się swoim statkiem na brzegu, a w podzięce za ocalenie zobowiązał się wybudować kościół. Ostatecznie świątynia stanęła w Dubrowniku – dziś w jej miejscu wznosi się Katedra Wniebowzięcia NMP. W 1667 roku wyspę, podobnie jak miasto, zniszczyło trzęsienie ziemi – klasztor benedyktyński legł w gruzach. Mimo odbudowy kompleksu, sto lat później zakonnicy ostatecznie opuścili wyspę. Legenda mówi, że ostatniego dnia pobytu rzucili klątwę na Lokrum i każdego, kto w przyszłości będzie chciał ją posiadać na własność. Od tego czasu nazywa się ją „Przeklętą Wyspą”. W 1806 roku pojawili się tutaj Francuzi i wznieśli twierdzę Fort Royal, przebudowaną później i użytkowaną przez Austriaków.
Długość urozmaiconej linii brzegowej wynosi niewiele ponad 5 km.
Mrtvo more (Morze Martwe) to głębokie na 10 metrów i trochę słone jeziorko, mające podziemne połączenie z Adriatykiem.
Na wyspie znajduje się ogród botaniczny, gdzie można podziwiać zarówno roślinność śródziemnomorską, jak i sprowadzoną z innych kontynentów.
Wyspa Lokrum jest oddalona zaledwie 15-sto minutowym rejsem łodzią od Dubrownika.