You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jezioro Balkana

Jezioro Balkana znajduje się blisko głównej drogi Jajce – Mrkonjić Grad – Bihać.

Składa się z dwóch zbiorników, a ich łączna powierzchnia to 56 000 m2. Jeziora utworzono w latach 70. XX wieku. Są zasilane przez potoki Cjepalo i Skakavac. Większe jezioro jest bogate w różne gatunki ryb. Występują tu między innymi amur i pstrąg.

Jezioro wcześniej występowało pod nazwą Balukhana and Balukana. Słowa te pochodziły od tureckiego słowa „baluk”, co oznacza rybę i „hana” oznaczającego siedlisko. Nazwa z czasem przekształciła się w Balkanę (nie ma związku z nazwą „Bałkany”).

Teren ten jest idealnym miejscem na grillowanie, odpoczynek i relaks na łonie przyrody.Okolica jeziora jest dość dobrze zagospodarowana. Obok znajduje się Hotel Balkana, który oferuje 40 wygodnych łóżek w komfortowych pokojach z telewizją satelitarną, dostępem do Internetu, minibarem i łazienką. Hotel posiada również bungalowy położone obok hotelu. Hotel Balkana dysponuje salą restauracyjną na przyjęcia dla 150 osób oraz tarasem z widokiem na jezioro. Nieopodal znajdują się boiska sportowe oraz miejsca przeznaczone na grill i biwakowanie.


Droga w okolicach Sitnicy