You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Prokoško jezero

Jezioro Prokoško znajduje się w masywie górskim Vranica. Oddalone jest o 22 kilometry od Fojnicy. Leży na wysokości 1635 metrów nad poziomem morza i niewątpliwie jest górską perełką, którą musicie zobaczyć. Jest jednym z piękniejszych miejsc, które znajdują się w BiH.

Droga dojazdowa jest szutrowo – kamienista, zatem dojazd na miejsce zajął nam niecałą godzinę.

Jezioro i jego otoczenie zostały uznane za park regionalny natury w 1982 roku, zaś za pomnik przyrody w 2005r.

Wjazd na teren parku to koszt 2 KM od osoby + opłata parkingowa 10 KM.

Długość linii brzegowej jeziora wynosi 1060,5 m. Średnia głębokość jeziora wynosi 5,7 m, a maksymalna 13 m.


Miejsce na kemping.


Znajoma dała nam przed wyjazdem namiary na Salema, który nad jeziorem ma domki do wynajęcia i mały bar. To tam zjedliśmy pyszną krompirusę i owczy ser.

Nad jeziorem 17 września 1997r. miała miejsce katastrofa helikoptera ONZ. Na pokładzie zginęło 12 osób: 5 Niemców, 5 Amerykanów, Brytyjczyk i Polak – urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sarajewie. Andrzej Buler – podkomisarz, był delegowany w latach 90. do grupy polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w byłej Jugosławii. Narażając swoje życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych i uchodźców. Zorganizował ewakuację ponad stu studentów z Sarajewa. Działo się to w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Za poświęcenie, ofiarność i odwagę był odznaczony dwukrotnie brązowym medalem ONZ, a także medalem ”Za Zasługi Dla Obronności Kraju” i ”Złotym Krzyżem Zasługi”. Miał 37 lat. Zostawił żonę i dwójkę dzieci. Katastrofę helikoptera Mi8 przeżyło jedynie 4 Ukraińców- członków załogi.

Delegacja organizacji koordynującej cywilną stronę działań pokojowych w Bośni, prowadzona przez Gerda Wagnera była w drodze do Bugojna, by zachęcić do dalszego powrotu uchodźców z Chorwacji do swoich przedwojennych domów. Niemiecki wysłannik Gerd Wagner, lat 55, był zastępcą Carlosa Westendorpa z Hiszpanii, wysokiego przedstawiciela do Bośni, który był odpowiedzialny za próbę wprowadzenia tam pokoju. Wagner był drugim cywilnym administratorem społeczności międzynarodowej w tym kraju.

Podobno do katastrofy helikoptera przyczyniła się zła pogoda – gęsta mgła, w którą wleciał samolot.