You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ulcinj, Velika Plaza

Jest to najdalej wysunięte na południe miasto w Czarnogórze, w pobliżu granicy z Albanią. Jednocześnie najstarsze miasto na czarnogórskim wybrzeżu. I to właśnie orientalny wpływ kultury albańskiej jest tu tak bardzo wyczuwalny. Nie dziwią więc liczne meczety, śpiew muezina czy kobiety w muzułmańskich chustach. Główną atrakcją tego regionu są ciepłe, turkusowe wody Adriatyku, lazurowe bezchmurne niebo oraz połacie piaszczystych plaż otoczone subtropikalną roślinnością. Do tego Ulcinj ma największą liczbę słonecznych dni na całym wybrzeżu!

Ulcinj to nie tylko plaże, to przede wszystkim niesamowity charakter tego miasteczka, którego zabytki pamiętają czasy Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Mongołów czy Turków. Bogata historia, mieszanka kultur (katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej) oraz jego mieszkańcy (w większości Albańczycy – wyznawcy islamu) wpływają na dzisiejszy wygląd miasta i jego charakter. Spacerując krętymi, kamiennymi uliczkami znajdziemy tu liczne budynki w stylu romańskim, gotyckim czy renesansowym, oczywiście z widocznymi wpływami orientu. W swej historii Ulcinj był także siedzibą piratów albańskich.

W Ulcinj nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem noclegu – hoteli, jak i kwater prywatnych jest tu bardzo dużo.

Mala plaža (Mała plaża) – piaszczysta, długość 700m
(plaża miejska w najbardziej atrakcyjnej części miasta, w pobliżu starówki)

Polski Fiat 126P

zabudowania Cytadeli zbudowanej na skalistym brzegu

Mury obronne z XII w.

Obecnie spora część budynków zagospodarowana jest na restauracje czy hotele

sieci rybackie

Velika plaža (Wielka plaża) – piaszczysta, długość 13 km (najdłuższa plaża po tej stronie Adriatyku)

Niestety na nas nie wywarła dobrego wrażenia – za dużo tu … śmieci. Zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Miejscami jest ich naprawdę bardzo dużo ;/ A i piasek bynajmniej nie jest taki, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Był może i drobny, ale nie słoneczny, żółty, a ciemny, sprawiający wrażenie brudnego. Czystość wody pozostawia również wiele do życzenia. To wszystko niestety skutecznie zniechęciło Anię do kąpieli 🙂