You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Žabljak i okolice

Žabljak jest najwyżej położonym miastem w byłej Jugosławii (1450 m n.p.m.) i liczy 4500 mieszkańców. Jest dobrym miejscem wypadowym w pasmo gór Durmitor. Pomiędzy szczytami rozciągają się malownicze doliny i kaniony, wśród których wyróżniają się niezwykle głębokie, dochodzące do 1, 3 km kaniony Tary i Pivy. W 1978 r. Durmitor został ogłoszony parkiem narodowym, zaś od 1980 r. obszar Durmitoru i Tary został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Nazwa Durmitor pochodzi z języka celtyckiego (lud ten rozprzestrzenił się nie tylko w północnej Europie, ale zamieszkiwał też południe kontynentu) i w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle co “wody płynąca z gór” czy „góry ociekające wodą”. Miasteczko Žabljak nie jest szczególnie ciekawym miejscem, ale pełni w Czarnogórze rolę polskiego Zakopanego. Jest tu kilka sklepów spożywczych, restauracji, pizzerii, hoteli, kwater prywatnych, a także pól namiotowych i kempingów. Miasteczko było wielokrotnie niszczone podczas II wojny światowej. W kwietniu 1992 r. Slobodan Milosević ogłosił tu powstanie Federacyjnej Republiki Jugosławii. Žabljak zawdzięcza swoją nazwę niezwykle głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Podobno wieczorem ten dźwięk wypełnia całą dolinę.

Odnośnie noclegu, to my za swój płaciliśmy 8Euro od osoby.

W centrum miasta (za samoobsługowym sklepem Voli) polecamy małą piekarnię, gdzie wypiekają pyszne pieczywo i tradycyjne burki 🙂

Moticki Gaj – tutaj mieliśmy nocleg

widok z miejscowości Moticki Gaj na płaskowyż

motickie krowy 😉

centrum Žabljaka

w oddali Savin Kuk

święta krowa 🙂

droga nr R5 Montenegro

w tle tunel Ivica przy drodze nr R5 otwarty 15 grudnia 2010r.

Tunel Ivica o długości 2150 metrów

koszt budowy Tunelu Ivica to 21,2mln Euro

cmentarz przy drodze R5 niedaleko Žabljaka 

spadająca gwiazda