You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kamienne kule

Prócz tajemniczych piramid w Visoko na terenie Bośni znajdują się kamienne kule o nieznanym pochodzeniu. Występują one nie tylko na terenie BiH, ale również np. na Kostaryce, Wyspie Wielkanocnej, w Peru czy Meksyku. Te na Kostaryce podobno rzeczywiście zostały stworzone ludzką ręką na przestrzeni 500-1500 lat naszej ery i są nawet na liście UNESCO. Kamienne kule (kamene kugle, stone spheres) można w okolicy Zavidovići zobaczyć w dwóch miejscach. Na pograniczu Zavidovići i Dubravicy (dojazd ulicą Podubravlje, kilka km od centrum Zavidovići) znajduje się wielka kula. Nieopodal jest również niewielka knajpka.

Widoczna jest w połowie. Jej średnica wynosi ponad 3 metry, a waga to około 35 ton. Niewiele jednak wiadomo na temat składu i pochodzenia głazu.

Kolejne możemy napotkać w niewielkim wąwozie. Jest ich tam kilkanaście (kilkadziesiąt). Ich wymiary wahają się od 5 cm do nawet 2 metrów.

Wyglądają trochę na obrobione. Tym bardziej podejrzany jest fakt, że największą z nich odkrył kontrowersyjny naukowiec Semir Osmanagić (tak, tak – to ten odkrywca piramid w Visoko). Nam wydają się chyba po prostu dość niezwykłym wytworem natury.

Możemy napotkać różne wersje dotyczące pochodzenia kul – od starożytnych produktów kultur czy plemienia, poprzez miejscowe legendy o ludziach ukaranych przez zamianę w kamienne kule lub powodzi, która spowodowała pojawienie się kul znajdujących się wcześniej znacznie wyżej, po pozaziemskie pochodzenie tworów forsowane przez łowców UFO.