You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jablanica

Jablanica leży nad Neretwą, przy trasie Sarajewo – Mostar, poniżej miasteczka Konjic i Jeziora Jablanickiego. W tym rejonie, w dniach 9 lutego – 31 marca 1943r. miała miejsce jedna z największych bitew partyzanckich na terenie Jugosławii. Wojska niemieckie podejmując tzw. „Czwartą Ofensywę” chciały wyprzeć partyzantów Józefa Broz Tito z zachodniej części Bośni. 20 tys. partyzantów walczyło z przeważającą liczbą wojsk przeciwnika. W bitwie zginęło około 8 tys. partyzantów, a 2 tys. dostało się do niewoli. Pomimo strat, partyzanci nie dali się otoczyć i zdołali ochronić swoje dowództwo i szpital. Przeszli przez Neretwę i skierowali się do Czarnogóry. Przez improwizowany most przeprawiono nie tylko żołnierzy, ale również tysiące cywilów i rannych ze szpitala wojskowego. Na szczycie Prenj (2155 m.n.p.m) stoi pomnik upamiętniający te zdarzenia. Historię tego wydarzenia opowiada film „Bitwa nad Neretwą” w reż. Veljko Bulajicia. To jedna z największych produkcji kinematografii Jugosławii, nominowana nawet do Oscara.

Muzeum bitwy nad Neretwą (Muzej „Bitka na Netetvi”) zostało założone w 1978r., a uroczystego otwarcia dokonał sam Tito. Na kompleks pamiątkowy składa się Park Pamięci, Pomnik Obchodów Rocznicy Bitwy nad Neretwą, Grób Partyzantów, biblioteka i ekspozycja muzealna, a także zawalony most.

Most jest rekonstrukcją wykonaną na potrzeby filmu „Bitwa nad Neretwą”, jaki nakręcono w 1969 roku.