You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kopaonik

Kopaonik to masyw górski na pograniczu Kosowa i Serbii. W 1981 r. utworzono tu park narodowy o powierzchni ponad 11 tys. hektarów. Jednak Kopaonik znany jest najbardziej jako największe centrum narciarskie Serbii.

Najwyższym jego szczytem jest Pančićev vrh o wysokości 2017 metrów n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska znanego serbskiego botanika – Josifa Pančicia, którego mauzoleum znajduje się na szczycie.


Nazwa „Kopaonik” pochodzi od serbskiego słowa „kopać”, ze względu na liczne kopalnie w okolicy. Rejon ten znany był bowiem z wydobywania żelaza, cynku i ołowiu.


Kopaonik zwany jest „Górą Słońca”, z uwagi na fakt, iż słonecznych dni jest ponad 200 w roku.


Ośrodek narciarski leży na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Znajdziemy tu przede wszystkim liczne hotele, pensjonaty, restauracje i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.My jeden z obiadów jedliśmy w restauracji hotelowej Kraljevi Čardaci SPA i miejsce to polecamy jak najbardziej. Dodatkowo, kompleks ten ma kryty plac zabaw dla dzieci, z którego za niewielką opłatą (250 dinarów) można skorzystać, nie będąc gościem hotelowym. Większość polecanych w Internecie knajpek i restauracji poza sezonem jest pozamykana. Po obiedzie w restauracji Alo, alo wyszliśmy lekko zawiedzeni.

Ośrodek oferuje kilkadziesiąt tras narciarskich o różnym stopniu trudności, które są w razie potrzeby naśnieżane i oświetlone. Wytyczono tu także kilkanaście kilometrów tras na narty biegowe. I choć Kopaonik największe oblężenie przeżywa w czasie zimy, poza sezonem warto tu przyjechać, by odpocząć i skorzystać z licznych ścieżek pieszych i rowerowych w okolicy oraz przejażdżek konno czy quadem.

Więcej informacji, w tym aktualny cennik ski pass znajdziecie tu -> http://www.tckopaonik.com/