You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Banja Luka – Banj Brdo

Wzgórze Banj Brdo leży w południowej części Banja Luki. Znajduje się na wysokości 431 m n.p.m. Wcześniej miejsce to określano nazwą Šehitluci. Na wzgórzu stała wtedy niewielka piramida ku pamięci zmarłych muzułmanów (męczenników) w walce przeciwko Austro-Węgrom w XIXw.

Banj Brdo Banj Brdo

Po zostawieniu auta na bezpłatnym parkingu na końcu Put Banjaluckog odreda czeka nas 3 kilometrowy spacer asfaltową drogą.

Banj Brdo

Na wzgórzu znajduje się pomnik poległych w wojnie Wyzwolenia Narodowego (1941-1945). Jest symbolem wolności i walki z faszyzmem. Został uroczyście odsłonięty 27 lipca 1961r., w obecności najwyższych urzędników państwowych. Ma wysokość 13m i długość 24m. Jego autorem był rzeźbiarz Antoni Augustinčić.

Banj Brdo

Jako budulec posłużył marmur z chorwackiej wyspy Brać. Jednak okazało się, że kamień nie nadaje się do stosowania w lokalnym klimacie. Wilgoć powodowała rozpadanie się pomnika. W latach 80. dokonano szczegółowej rekonstrukcji, która tylko częściowo zapobiegła pogorszeniu stanu monumentu. Niestety obecnie widoczne są pęknięcia kamienia wzdłuż ścian.

Banj Brdo

Pomnik był miejscem pielgrzymek ludzi ze wszystkich części Jugosławii. Odbywały się tu otwarte lekcje historii, start i meta rajdów motocyklowych i rowerowych. Banj Brdo było miejscem licznych wizyt urzędników i delegacji. Wzgórze najbardziej popularne było i jest nadal wśród mieszkańców Banja Luki. To idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Często wykorzystywane jest do organizacji pikników.

Banj Brdo Rozciąga sie stąd piękny, panoramiczny widok na miasto.

Banj Brdo

Banj Brdo