You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Arboretum w Trsteno

Arboretum jest najstarszym ogrodem botanicznym w Chorwacji.
Chorwacja Arboretum

Obecnie znajduje się w nim około 400 gatunków roślin z całego świata, głównie palm, eukaliptusów, cedrów, platanów oraz kaktusów. Bilet wstępu kosztuje 40 kun.
Chorwacja Arboretum

W XV wieku przedstawiciel dubrownickiej arystokracji Ivan Marinov Gučetić – Gozze ufundował na swojej posiadłości w Trsteno letnią rezydencję z ogrodem. Z czasem egzotycznych gatunków roślin zaczęło przybywać, głównie w wyniku podróży morskich statków kupieckich z Dubrownika.

Chorwacja Arboretum

Podczas trzęsienia ziemi w 1667 r. stara renesansowa willa letnia została zniszczona. Na jej miejscu została wybudowana dzisiejsza rezydencja.

Chorwacja Arboretum

Ogród i letnia rezydencja zostały poważnie zniszczone w trakcie wojny w Chorwacji w 1991r. Odbudowę skomplikował pożar w 2000r., który strawił prawie połowę powierzchni arboretum.

Chorwacja Arboretum

Chorwacja Arboretum

Wodę do parkowej fontanny doprowadzał 70-metrowy akwedukt, oparty na 14-stu łukach.

Chorwacja Arboretum

XVIII-wieczna fontanna z posągiem rzymskiego boga Neptuna oraz nimf.

Chorwacja Arboretum
Arboretum to dobre miejsce na odpoczynek od rzeszy turystów i upału. Można korzystać z cienia, jaki dają rosnące wokół rośliny 🙂

Chorwacja Arboretum