You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Chorwacja

chorwacja

Chorwacja to chyba najbardziej popularny kierunek wakacyjnych wyjazdówChorwacja-Omis Polaków. Niewielka odległość od Polski, dobrej jakości drogi dojazdowe, gwarantowana pogoda – to wszystko sprawia, że Chorwacja od kilku lat znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów.

Ciepłe wody Adriatyku, urozmaicona linia brzegowa, wspaniałe zabytki i urokliwe miasteczka – to wszystko przyciąga rzesze turystów.

Chorwacja po upadku Jugosławii poradziła sobie chyba najlepiej – sektor turystyczny jest tu ważnym i dochodowym działem gospodarki.

Spośród ok. 4,5 mln ludności większość stanowią rzymskokatoliccy Chorwaci. Również język chorwacki nie nastręcza większych trudności dla potencjalnego turysty.

Chorwacja Wśród dań królują ryby i owoce morza. Dzięki wpływom włoskim równie popularne są pizze i różnego rodzaju makarony. Chorwacja znana jest z dobrej jakości lokalnych trunków – wina i rakiji.

Chorwacja waluta to kuny (HRK), przy czym 1 HRK to około 0,5 PLN. Od kilku lat ceny usług turystycznych wzrosły, mimo to na pewno jest to kraj warty odwiedzenia.

Chorwacja od 1 lipca 2013r. jest członkiem Unii Europejskiej, zatem do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kraj honoruje karty EKUZ.

Uwaga dla kierowców:
Jeśli wyjeżdżamy na urlop nie swoim samochodem powinniśmy mieć notarialnie poświadczone upoważnienie od jego właściciela do kierowania pojazdem poza granicami kraju. Dotyczy to również wszelkich pojazdów leasingowych, których właścicielem jest bank. Upoważnienie takie możemy napisać sami (np. po angielsku), a właściciel pojazdu przy notariuszu je podpisze. Innym sposobem jest kupienie upoważnienia w PZMOT.
https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/upowaznienie,-,pozyczony,pojazd,278.html

Dokumenty nie są równoważne, ale wzajemnie się nie wykluczają. Jednak poświadczenie notarialne ma wyższy status prawny.