You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Święty Stefan

Święty Stefan to jedna z popularniejszych atrakcji Czarnogóry. Wyspa umiejscowiona jest w jednym z najpiękniejszych odcinków czarnogórskiego wybrzeża, w bliskim sąsiedztwie Budvy. Zabudowę wyspy rozpoczęła rodzina Pastrovici, finansując ją ze skarbów zrabowanych Turkom. Później była tu osada rybacka. Po II wojnie światowej miejscowość była prawie całkowicie wyludniona – bieda zmusiła mieszkańców do emigracji. Wtedy zrodził się pomysł adaptacji wyspy na hotel. Pozostałych mieszkańców wyspy wysiedlono w 1952 r. Następnie w latach 1955 – 60 kompletnie odrestaurowano 80 oryginalnych kamiennych domków – wszystkich jakie znajdują się na wyspie.

Jadąc magistralą adriatycką w stronę Budvy, po lewej stronie, dokładnie vis-à-vis wyspy znajduje się mała asfaltowa zatoczka, gdzie można zaparkować samochód. Jest to chyba najlepsze miejsce do uwiecznienia swoim aparatem tej urokliwej wysepki.

Wyspę łączy z lądem wąski, wzmocniony kamiennym obmurowaniem przesmyk, utworzony przez nasienione przez fale piasek i żwir.

W latach ’70 Św. Stefan był tłumnie oblegany przez gwiazdy i różnego rodzaju celebrytów. Gościli tu m.in.: Marilyn Monroe, Bobby Fischer, Sophia Loren, Kirk Douglas i Claudia Schiffer. Gościem hotelu był również sam marszałek Josip Broz Tito. Obecnie nadal jest to ekskluzywny kompleks hotelowy z labiryntem uroczych, wąskich uliczek. Znajdują się tu centra handlowe, kasyna, restauracje, baseny oraz boiska. Architektura wyspy nie została zmieniona – goście mieszkają w średniowiecznych domkach, które jednakże są luksusowo wyposażone. Każdy budynek jest oddzielnym, niepowtarzalnym i luksusowym apartamentem. Domy nie mają numerów, lecz romantyczne nazwy “Pod kwiatem pomarańczy”, Pod rozgwiazdą morską”.

Całość okalają mury obronne z XV-XVI wieku.

Jest to najdroższy hotel w Czarnogórze – ceny za nocleg sięgają nawet 3000 euro za dobę. Warto też dodać, że minimalny czas pobytu to dwa dni 😉 Podobno istnieje możliwość wejścia na wyspę, wystarczy złożyć rezerwację w restauracji na wyspie wraz z zamówieniem za pewną minimalną kwotę 😀 Przez miejscowych przewodników organizowane są również wejścia dla turystów, ale słyszeliśmy o kosmicznych cenach za taki wstęp.

W najwyższej części wyspy stoi cerkiew św. Stefana z XV w. od której wyspa wzięła nazwę.