You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Park Narodowy Una

Park Narodowy Una jest najmłodszym parkiem narodowym w BiH, powstałym w 2008r. Znajduje się w północno-zachodniej części kraju, niedaleko miasta Bihać. W zasadzie to mniejszy i mniej skomercjalizowany park niż leżący na zachód, tuż za granicą, na terenie Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jego główną atrakcją są dwie nieskażone, dzikie rzeki–Una i Unac i cała ich wodna otoczka – kaniony, wodospady i progi wodne. Jest to raj dla wędkarzy oraz osób lubiących rafting.

Una mająca długość prawie 250 km jest jedną z większych rzek w Bośni i Hercegowinie. Swoje źródło ma na terenie Chorwacji w okolicach Srbaca. W większości płynie przez obszary niezagospodarowane przez człowieka.

Pod wodospad Štrbački Buk jedzie się wygodną szutrową drogą. Należy z wioski Orašac kierować się do wejścia do parku nr 3-Ćelije. W połowie trasy znajduje się drewniana budka, gdzie należy uiścić opłatę za wstęp. Dla osoby dorosłej to koszt 6 KM.

Tu, obok knajpek i straganów znajduje się bezpłatny parking.

W 2012r. Park Narodowy Una dostał unijną dotację na promocję turystyki. Z tych środków sfinansowano nowe ścieżki i punkty widokowe przy wodospadzie Štrbački Buk. Więcej na temat parku znajdziecie na stronie  http://nationalpark-una.ba/bs/

Wodospad Štrbački Buk na rzece Una ma prawie 25m wysokości. W rzeczywistości to kilka wodospadów leżących w swoim sąsiedztwie.

Una znana jest z organizowanych na niej raftingów. Ceny zaczynają się już od 20 E, choć najpopularniejsza trasa Štrbački buk – Lohovo to koszt ok. 40 E.

Po obejrzeniu wodospadu Štrbački Buk pojechaliśmy szutrowo-asfaltowa drogą w stronę Martin Brod, przez miejscowość Kulen Vakuf.

Martin Brod, to drugi popularny wodospad na Unie. Jak mówią legendy nazwa wioski Martin Brod, w pobliżu której leży wodospad pochodzi od imienia dziewczyny, która zakochała się w żołnierzu. Gdy próbowała dotrzeć do ukochanego, silny prąd pociągnął ją do wody i dziewczyna utopiła się. Brod oznacza „przejście przez rzekę”.

Bilet wstępu pod wodospad Martin Brod to koszt 2 KM.

Kanion rzeki Unac