You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nehaj

Twierdza Nehaj góruje nad miastem Senj. Jej nazwa pochodzi od Wzgórza Nehaj, czyli Wzgórza Zaniedbania, na którego szczycie się znajduje. Ten fort obronny zbudowany został w 1558 roku. Powstał z materiałów świątyń i domostw, nieobjętych przez mury miejskie – zniszczonych w czasie wojny z Turkami. Twierdza Nehaj powstała na planie prostokąta. Jej wysokość wynosi 18 metrów, a szerokość – 23 metry. Ściany zewnętrze tworzą ociosane kamienne bloki o grubości od 2 do 3 metrów.

Chorwacja

Chorwacja

W czasach, gdy twierdza Nehaj służyła celom militarnym załoga twierdzy liczyła około 100 osób, co wystarczyło by bronić Senj, na tyle długo, by nadeszła pomoc. Stojący na samym szczycie obrońcy otrzymywali znaki dymne lub sygnały świetlne z baz położonych na wyspach lub przy brzegu Adriatyku, dzięki czemu nie dawali zaskoczyć się wrogowi i mieli czas na przygotowanie się do odparcia ataku.

Chorwacja

Chorwacja