You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zamek Ostrožac

Północno-zachodnia Bośnia oprócz przyrodniczej perełki w postaci Parku Narodowego Una kryje gratki dla wielbicieli zamków i warowni. My odwiedziliśmy jeden z nim – Ostrožac. Dobrze zachowana twierdza ma długość około 250 metrów.

Zamek Ostrožac leży 14 km na północny wschód od Bihaca, na lewym brzegu Uny. Najstarsze wzmianki historyczne o warowni pochodzą z 1286 roku, kiedy była własnością chorwackich książąt Babonić-Blagajskich, którzy przybrali z czasem nazwisko Ostrośki. Później często zmieniał właścicieli. Był również wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku został przejęty przez wojska tureckie i wraz z pobliskim Cazinem był częścią Imperium Osmańskiego. Pod koniec XIX wieku właścicielem warowni stał się emerytowany oficer armii Austro-Węgierskiej Lothar von Berks. To on na początku XX wieku przebudował zamek, a na jego terenie zbudował rodzinny pałac. Po śmierci został pochowany w pałacowym parku. Zamek podobno został sprzedany przez państwo prywatnemu właścicielowi.

Do zamku wchodzi się północna bramą.

Park Rzeźb – miejsce organizowanych od 1969r. corocznych plenerów artystycznych.

Pałac Berksów jest obecnie w kiepskim stanie.
Na terenie warowni organizowane są imprezy kulturalne i koncerty. Sporym wydarzeniem jest festiwal muzyki elektronicznej będący największą tego typu imprezą na Bałkanach. 31 lipca 2017r. swój koncert miał tu Dino Merlin.