You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Butrint

Butrint to niewielka osada i stanowisko archeologiczne położone na półwyspie w południowej części Albanii. Stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, nie tylko dla wielbicieli historii i archeologii. W związku ze splądrowaniem miejscowego muzeum w trakcie niepokojów społecznych w kraju w 1997 roku obiekt został uznany za zagrożony W 2002 roku ustanowiono tu park narodowy. Obecnie znajduje się w 10 najlepszych parków narodowych w Europie wg brytyjskiego dziennika The Guardian ->http://www.theguardian.com/travel/2015/apr/08/top-10-national-parks-europe-readers-travel-tips
Parking w pobliżu wejścia jest bezpłatny, wstęp na teren parku narodowego to koszt 700 leków. Po krótkiej rozmowie z panem sprzedającym bilety cena zmniejszyła się do 500 🙂 Przy wejściu dostępne są broszury z planem parku. Zwiedzanie zajmuje ok. 1,5-2 h.

Albania Butrint
Według mitologii Butrint mieli założyć uchodźcy z Troi, o czym pisze w 3 księdze „Eneidy” Wergiliusz. Z badań archeologicznych wynika jednak, że początkowo istniała tu osada iliryjska, przekształcona później w kolonię grecką i miasto portowe. W latach późniejszych miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Było również siedzibą biskupstwa. Okres świetności przypada na rządy Bizancjum. Później przez krótki czas było pod okupacją wenecką. W późnym średniowieczu Wenecjanie opuścili miasto plądrując je i niszcząc. U schyłku średniowiecza zostało opuszczone przez mieszkańców ze względu na powstałe wokół bagna.

Albania ButrintŚwiątyna Asklepiosa – II w. p.n.e.

Albania ButrintRuiny teatru- III w. p.n.e.

Albania Butrint

Albania ButrintŚwiątynia Asklepiosa (II w. p.n.e.)

Albania ButrintBaptysterium (V w. p.n.e.) – miejsce, w którym odbywały się chrzty, drugie najważniejsze w swoich czasach, po tym w Konstantynopolu

Albania ButrintPozostałości bizantyjskiej bazyliki wczesnochrześcijańskiej (VI w. p.n.e.)

Albania Butrint

Albania ButrintMozaika w świątyni Dionizosa (II w. p.n.e.)

Albania Butrint

Albania ButrintZrekonstruowana średniowieczna cytadela w obrębie dawnego Akropolu 

Albania Butrint

Albania ButrintLwia Brama w murach obronnych miasta (380-350 p.n.e.)

Albania Butrint

Albania Butrint

Albania Butrint

Albania Butrint