You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Półwysep Luštica

Luštica to raczej rzadko odwiedzany przez turystów zakątek. Wypoczywają tu głównie sami Czarnogórcy. To, co niewątpliwie jest atutem półwyspu to kilka pięknych, ale mało zatłoczonych plaż (Mirišta, Žanjice, Veslo), urokliwe, romantyczne zakątki i ruiny twierdz z różnych okresów w historii.

Plaża Mirišta jest częściowo wybetonowana, ale znajdziemy tam również naturalny odcinek. Obok znajduje się niezbędna, plażowa infrastruktura – knajpki, wynajem leżaków i parasoli, toalety oraz prysznice.

Wokół plaży rozpościera się stary gaj oliwny.

Plaża Žanjice pokryta jest drobnymi kamyczkami. Ma ok. 300 m długości i 15 szerokości. Można z niej wybrać się na rejs do Błękitnej Groty (Plava Špilja) i na wyspę Mamula, na której znajduje się twierdza.

Ciekawą plażą, choć skalistą jest plaża Veslo. Polecana raczej dla osób umiejących pływać, gdyż nie widzieliśmy tam łagodnego zejścia do morza. Ale to, co jest plusem tej plaży to to, że korzysta z niej bardzo mało osób, a nieopodal znajduje się dość fajny camping.

Projekt Luštica Bay, którego łączną wartość szacuje się na ponad milion euro. Miasteczko ma się rozpościerać na ponad 600 ha terenu. Znaleźć ma się tu 500 willi i domów w zabudowie szeregowej, ponad 1 000 apartamentów, 7 hoteli – 5 i 4 gwiazdkowych, wellness i spa center, 18 –sto dołkowe pole golfowe, 2 mariny – przystań dla 176 jednostek o długości od 8 m do 35 m oraz przystań dodatkową dla mniejszych jachtów, prawie 5 km nadmorskiej promenady, centrum konferencyjne oraz restauracje, sklepy, szkoły, szpital. Cały kompleks ma być utrzymany w stylu kamiennej, czarnogórskiej wioski, autentycznie odzwierciedlając architekturę kraju. Przed nabyciem gruntów inwestor spotkał się z mieszkańcami pobliskiej wioski Radovići i przedstawił im projekt budowy kompleksu, zaprezentował możliwość nowych miejsc pracy i zobowiązał się do inwestowania 150 000 euro rocznie w społeczność Radovići. Za całość inwestycji odpowiada Luštica Development AD, czyli wspólne przedsięwzięcie Orascom Development Ltd. (90%) oraz rząd Czarnogóry (10%).

Wyspa Matki Bożej Miłosierdzia (Gospa od milosrdja), gdzie znajduje się klasztor franciszkanów.