You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dion

Dion to stanowisko archeologiczne, leżące kilkanaście kilometrów od autostrady Saloniki – Ateny, na nadmorskiej równinie poniżej masywu Olimpu. Teren kompleksu jest naprawdę spory – należy zagospodarować sobie min. 2 godziny na spokojne jego obejście. Bilet wstępu to koszt 3 E.

Grecja Dion

Ruiny, które możemy podziwiać obecnie – pochodzą z okresu rzymskiego. To starożytne miasto i kompleks świątyń było w ówczesnej Macedonii jednym z dwóch wielkich ośrodków kultu. Początkowo czczono tu boginię Demeter, później organizowano w tym miejscu uroczystości ku czci Zeusa i Muz Olimpijskich. To tu spacerował i obmyślał strategię Aleksander Wielki przed swoją wyprawą do Persji w IV w. p.n.e. Również Filip II Macedoński składał ofiary w świątyni Zeusa za pomyślność swoich wypraw. Miasto funkcjonowało między V wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. Zostało zniszczone przez szereg kataklizmów: najazdy wrogów, trzęsienie ziemi i powódź. Dopiero w XIXw. dokonano tu pierwszych odkryć archeologicznych. Badaniami archeologicznymi na tym terenie zajmują się archeolodzy z uniwersytetu w Salonikach. Jest to obecnie największy teren archeologiczny w Grecji.

Grecja Dion

Świątynia Demeter – najstarsza znana świątynia starożytnej Grecji, założona ok. VI wieku p.n.e. Zniszczona przez pożar w IV wieku n.e.

Grecja Dion

Sanktuarium Zeusa

Grecja Dion

Pozostałości świątyni egipskiej bogini Izydy wzniesionej w miejscu, gdzie wcześniej czczono Artemidę i Afrodytę.

Grecja Dion

Niestety klimat psuły trochę współczesne repliki rzeźb czy popiersi.

Grecja Dion

Główna ulica miasta, na której zachowały się ślady wyryte po kołach rydwanów. Przy niej znajdowały się sklepy i warsztaty rzemieślnicze.

Grecja Dion

Grecja Dion

Willa Dionizosa – najbardziej okazała budowla w mieście. Posiadała salę bankietową, pokoje, bibliotekę, sklepy oraz łaźnie.

Grecja Dion

Ocalałe kolumny jońskie

Grecja Dion

Grecja Dion

Mozaiki w willi Dionizosa, znajdujące się na podłodze sali bankietowej.

Grecja Dion

Ruiny targowiska miejskiego

Grecja Dion

Grecja Dion

Wczesnochrześcijańska bazylika pochodząca z IV w. Była miejscem schronienia osób, które ocalały po trzęsieniu ziemi.

Grecja Dion

Grecja Dion

Termy rzymskie, które obejmowały powierzchnię około 4000 m2. Były tu rozlokowane baseny, sauny, sale do masażu, miejsca do spotkań publicznych, a nawet sale do modlitw.

Grecja Dion

Grecja Dion

Mozaiki zachowane na terenie term

Grecja Dion

Zrekonstruowany teatr hellenistyczny

Grecja Dion

Grecja Dion