You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Sarajewo – koncert Dino Merlin Koševo 2015

Tuż po ogłoszeniu lipcowego terminu koncertu Dino Merlina na stadionie Koševo w Sarajewie było wiadomo, że będzie to wielkie wydarzenie. Podczas naszego pobytu w kwietniu 2015r. w Bośni i Hercegowinie w wielu miejscach w całym kraju można było zauważyć billboardy reklamujące zbliżający się koncert.

Dino Merlin Kosevo

Kolejki po bilety w sklepie muzycznym w Sarajewie 🙂

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

Coca-cola wydała z tej okazji okolicznościową butelkę 🙂

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

Dino Merlin to jeden z najbardziej znanych i lubianych piosenkarzy na Bałkanach. Swoją karierę rozpoczął jeszcze jako Edin Dervišhalidović w 1983r. w zespole Merlin. Po wydaniu pięciu płyt zakończył współpracę z formacją i skupił się na karierze solowej. W 1991 r. zaczął występować pod pseudonimem Dino Merlin. W swojej muzyce połączył orientalne instrumenty i nowoczesne elektroniczne brzmienia. W 1995r. napisał tekst (byłego już) hymnu państwowego „Jedna i jedina”. W 1999r. i 2011r. reprezentował swój kraj podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Wydał kilka naprawdę świetnych płyt, w szczególności: „Sredinom”, „Burek”, „Ispočetka” oraz „Hotel National”. Długo by wyliczać nasze ulubione utwory tego wykonawcy – musicie sami posłuchać 🙂 O popularności tego piosenkarza może świadczyć fakt, że album „Hotel Nacional”, wydany w 2014r. zadebiutował na 8 miejscu Billboard World Albums List.

Dino Merlin Kosevo

Współpracował z takimi gwiazdami jugosłowiańskiej muzyki, jak m.in. Hari Mata Hari, Nina Badrić, Vesna Zmijanac, Eldin Huseinbegović, Tony Cetinski, Zdravko Čolić czy Goran Bregović. Dino koncertuje właściwie na całym świecie. Jego trasy koncertowe odbyły się m.in. w Kanadzie, USA, Turcji, krajach skandynawskich oraz w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Chorwacji, Czarnogórze i Serbii. Trzy razy z rzędu (w 2000r., 2004r. i 2008r.) podczas swoich koncertów wypełnił po brzegi publicznością stadion Koševo w Sarajewie. Również trzy jego koncerty w Arenie Belgrad w 2011r. zgromadziły rzesze fanów.

Wiedzieliśmy, że lipcowy koncert w Sarajewie przyciągnie tłumy. O zakup biletów, zaraz po ogłoszeniu takiej możliwości poprosiliśmy przyjaciół z Sarajewa.

Dino Merlin Kosevo

I nie myliliśmy się- koncert Dino Merlina zgromadził na stadionie Koševo 70 tys. osób!!!

Dino Merlin Kosevo

Dino rozpoczął swój występ od piosenki „Skoljka”.

Sam spektakl trwał prawie 3 godziny. Prócz chyba wszystkich utworów z albumu „Hotel National” nie mogło zabraknąć starych, największych hitów: „Laku noć moja mala barbiko”, „Hitna”, „Ja potpuno trijezan umirem”, „Sredinom”, „Kad si rekla da me voliš” i wiele, wiele innych.

Dino podczas przerw między piosenkami wracał wspomnieniami do miejsc szczególnie dla niego ważnych w Sarajewie, w tym m.in. do znajdującego się nieopodal stadionu szpitala, w którym przyszedł na świat. Koncert w mieście jego urodzenia, dorastania i życia był dla niego wielkim emocjonalnym przeżyciem, czego nie ukrywał. Nic dziwnego zatem, że wykonanie piosenki „Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo” spowodowało wybuch zachwytu wśród publiczności.

Piosenka „Bosnom behar probeharao” w wykonaniu publiczności 🙂 i ujęcia z drona:

Powyższe filmiki pochodzą z portalu www.klix.ba

My swoje miejsca mieliśmy na trybunach.

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

Dino Merlin Kosevo Sarajevo

To było niesamowite uczucie – być uczestnikiem tak wielkiego widowiska. Nasz ulubiony bośniacki piosenkarz, jego liczne, kolorowe stroje, charakterystyczny taniec, cała oprawa artystyczna koncertu: baletnice, młodzi artyści, postacie z teledysków, tysiące fanów w różnym wieku. Chyba nie było na stadionie osoby, która nie śpiewałaby hitów Dino razem z nim. Wyobrażacie sobie tą atmosferę? Śpiewające, bawiące się, klaszczące, podskakujące 70 tys. osób. Niesamowite prawda? Tak właśnie było 🙂 Dino przyciągnął na swój koncert fanów nie tylko z Bośni, ale również z krajów ościennych. Pod stadionem widzieliśmy dziesiątki autokarów z Serbii, Czarnogóry i Chorwacji, a na płycie stadionu jedną polską flagę 🙂

Dino Merlin Kosevo