You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Piaskowe Piramidy

Będąc w okolicy miejscowości Foča warto poświęcić trochę czasu, zboczyć z głównej trasy i podjechać zobaczyć bośniackie Piaskowe Piramidy. Jadąc od strony Sarajeva w okolicy miejscowości Miljevina należy skręcić w lewo. Na początku drogi mijamy kopalnię i kamieniołom. Początkowo asfaltowa droga pnie się lekko do góry, ustępując po ok. 2 km miejsca szutrowi i dziurom. Mijamy małe osady wiejskie i cmentarz. Za cmentarzem skręcamy w prawo. Przed nami kolejne 2 km jazdy kamienistą drogą i jesteśmy na miejscu. Zapraszamy do zobaczenia „bośniackiej Kapadocji”.

piaskowe piramidy

piaskowe piramidy

Pierwsze zapiski o piramidach pochodzą z czasów austro-węgierskich. Wtedy to budujący drogę prowadzącą do miejscowości Kalinovnik zdecydowali o przesunięciu drogi, tak, by zapobiec niszczeniu piaskowych piramid.

piaskowe piramidy

Piaskowe wieże są wytworem erozji gleby powodowanej zmiennymi warunkami pogodowymi: zimowymi mrozami, letnimi upałami, deszczami i wiatrem. Erozja trwa do dziś i piramidy stale rosną. Swoją rzeźbą przypominają twory spotykane we włoskich Dolomitach, amerykańskim Kolorado i serbskim Mieście Diabła (Đavolja Varoš).

piaskowe piramidy

piaskowe piramidy

piaskowe piramidy