You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Vrelo Bosne

Ilidża, gdzie znajduje się Vrelo Bosne leży ok. 12 km na południowy-zachód od Sarajewa, stanowiąc niejako jego przemieścia. Z centrum Sarajewa należy kierować się ulicami Zmaja od Bosne (czyli inaczej Aleją Snajperów) i Bulevar Meše Selimovića w kierunku Mostaru. Dobrym punktem orientacyjnym mogą być również termy w Ilidży. Pierwszą opcją dotarcia do Vrelo Bosne jest pokonanie 2,5 km drogi o nazwie Velika Aleja.

Vrelo Bosna

Można to zrobić pieszo, rowerem lub korzystając z bryczki.

Vrelo Bosna

My jednak za namową przyjaciela z Sarajewa wybraliśmy szybszą opcję dotarcia do parku i źródeł rzeki Bosna 🙂 Jadąc drogą w kierunku Mostaru, na obrzeżach Ilidży, naprzeciwko kościoła prawosławnego Swetog Save należy skręcić w lewo i jechać do samego końca ulicy. Tam znajduje się parking i drugie wejście do parku.

Parking – 1 h – 2 KM, cały dzień – 5 KM
Bilet wstępu do parku – 2 KM

Vrelo Bosna

Źródła rzeki Bosna znajdują się na wysokości 560 m n.p.m., na zboczach masywu Igman i od razu tworzą dość pokaźnych rozmiarów rzekę. Bosna to najdłuża rzeka w BiH, mająca 273 km długości. Przepływa przez środkową Bośnię i na północy kraju uchodzi do Sawy w okolicy Bosanskiego Samaca.

Vrelo Bosna

Vrelo Bosna

Sam park to niezliczone ilości ścieżek, wysepek, mostków, kładek zawieszonych nad strumieniami oraz ławeczek, gdzie można odpocząć i poczuć piękno dziewiczej przyrody.

Vrelo Bosna

Na powierzchni stawów można dostrzec białe i czarne łabędzie oraz kaczki.

Vrelo Bosna

Na terenie parku jest kilka kawiarni, lokali gastronomicznych oraz punktów z pamiątkami.

Vrelo Bosna
Wycieczka do Vrelo Bosna to propozycja dla osób chcących odpocząć od zgiełku i hałasu miasta. Sami Sarajewianie bardzo często wybierają ten teren na miejsce spacerów i pikników. W 2006 r. władze Kantonu Sarajewo uznały Vrelo Bosne za pomnik przyrody.