You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Sarajewo – Igman

W niewielkiej odległości od stolicy BiH możemy zobaczyć kilka obiektów, które były areną XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Jednym z nich jest kompleks skoczni narciarskich w masywie górskim Igman, wybudowany w 1982 roku. Z powstałych wówczas pięciu skoczni w czasie wojny kompletnie zniszczono trzy z nich (K40, K25 i K10). Ocalały dwie największe skocznie: K112 i K90. Obecnie stoją i dalej niszczeją.

Igman

Igman

Igman

Igman

Igman

Nadzieja na ich modernizację pojawiła się wraz z ogłoszeniem Sarajewa gospodarzem Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy w 2017 roku. W związku z tym władze starały się o zbudowanie trzech nowych skoczni i modernizację obecnie istniejących, ewentualnie ich wyburzenie i postawienie w ich miejscu nowych. W 2010r. austriacka firma architektoniczna HOFRICHTER-RITTER przedstawiła nawet projekt rewitalizacji skoczni jako K120 i K90 z trybunami o pojemności do 50 000 widzów i restauracją z panoramą na szczycie wieży najazdowej. Koszt tego przedsięwzięcia miał wynieść od 7 do 10 mln euro. Nie podjęto jednak żadnych działań w tym kierunku. Remont istniejących skoczni okazał się pomysłem nietrafionym, gdyż obiekty nadal nie spełniałyby wymagań stawianych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Na budowę nowych skoczni Bośnia i Hercegowina nie ma funduszy. W związku z tym podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017 nie będzie rozgrywany konkurs skoków narciarskich.

Igman

Festiwal ma odbyć sie w dniach 11-18 lutego 2017r. Rozegranych ma być 16 konkurencji, a na starcie pojawić się ma ok. 1500 sportowców z 50 krajów. W programie znajdą się zawody w narciarstwie alpejskim, snowboardzie, biegach narciarskich, biatlonie, łyżwiarstwie figurowym i szybkim oraz hokeju na lodzie.