You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Droga przez Durmitor

Naszą trasę przez góry Durmitor zaczęliśmy od przekroczenia granicy bośniacko-czarnogórskiej w Hum-Scepan Polje. Droga dojazdowa do granicy od strony Bośni i Hercegowiny jest w coraz lepszym stanie – została poszerzona i jest prawie w całości wyasfaltowana.

Czarnogóra PIVA CANYON

Po szybkiej odprawie przejeżdżamy przez charakterystyczny mostek 🙂

Czarnogóra PIVA CANYON

Znany nam już Kanion Pivy nieustannie urzeka. Widokowa droga wykuta jest w skałach, zatem mijamy pierwsze tunele. Zapora, turkusowa woda. Uwielbiamy te widoki! Więcej zdjęć z kanionu Pivy możecie zobaczyć tu ->  https://naszebalkany.pl/czarnogora/kanion-pivy/


Kontynuując jazdę prosto, za Plužine możemy dojechać do monasteru Pivskiego -> https://naszebalkany.pl/czarnogora/monaster-piva/

My jednak z głównej trasy odbijamy w lewo (dobrze widoczny znak) w stronę Žabljaka.

Trasa początkowo pnie się ostro w górę. Przejeżdżamy kolejne tunele wydrążone w skałach i podziwiamy widoki 🙂 Trasą tą jedziemy już drugi raz i mamy nadzieję, że nie ostatni 🙂Krajobrazy urzekają! Dla nas jest to chyba jedna z najbardziej malowniczych dróg na Bałkanach.Droga P14 prowadząca przez Park Narodowy Durmitor prowadzi początkowo do wioski Trsa, przed nią odbijamy w prawo. Cała trasa ma ok. 40 km i jest całkowicie wyasfaltowana.


Charakterystyczne miejsce na trasie – boisko do koszykówki 🙂

Co jakiś czas, w miejscach szczególnie widokowych znajdują się ławeczki, na których można usiąść i napawać się widokami na górskie szczyty.

Droga przez Durmitor wiedzie przez Przełęcz Sedlo (1907 m n.p.m.). Stad można udać się na najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.).Przez całą drogę mijamy tylko kilka aut i rowerzystów z … Polski.

Piękne krajobrazy i góry na wyciągnięcie ręki. Widok na szczyt Sedlena Greda (2227 m n.p.m.).

Co jakiś czas widzimy pasące się stada owiec.Po drodze mijamy jedynie kilka górskich chatek, w których możecie kupić ser czy kajmak.

Bilet wstępu do Parku Narodowego Durmitor kosztuje 3 Euro. My jednak na trasie nie napotkaliśmy żadnego strażnika. Informacja dla osób nocujących „na dziko” – na terenie parku jest to zabronione.

Tracimy na wysokości i dojeżdżamy do osad leżących pod Žabljakiem. Sentymentalnie przejeżdżamy koło kolejki, skąd zaczyna się szlak na Savin Kuk -> https://naszebalkany.pl/czarnogora/savin-kuk/ oraz przez osadę Motički Gaj, w której spaliśmy w 2012r. Docieramy do najwyżej położonego miasta w Czarnogórze – Žabljaka (1456 metrów n.p.m.) -> https://naszebalkany.pl/czarnogora/zabljak-i-okolice/

To dobre miejsce wypadowe w góry Durmitor i okolice, np. -> https://naszebalkany.pl/czarnogora/czarne-jezioro/

Blisko stąd również do znanego mostu Đurđevića na Tarze -> https://naszebalkany.pl/czarnogora/most-na-tarze-durdevica-tara-bridge/