You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Serbia – Kanion Uvac

Etno domacinstvo Saponjic 

Macie czasem tak, że zobaczycie jakieś miejsce i wiecie, że musicie je odwiedzić? 🙂 My tak mieliśmy z Etno domacinstvo Saponjic w Serbii, na którego opis natknęliśmy się kiedyś czytając mega fajny blog podróżniczy Odkrywamy Interior. Opis i zdjęcia Kingi i Piotra zachęciły nas na tyle, że podczas podróży po Bałkanach nie mogliśmy ominąć tego miejsca. I wiecie co? Było tak sielsko, rodzinnie, sympatycznie, że chętnie zostalibyśmy tam na dłużej 🙂

Dom małżeństwa Saponjic położony jest nad Jeziorem Sjeničko (Uvačko), kilkanaście kilometrów od miejscowości Nova Varos, we wsi Radijevica (Šipovik). Dojazd do posesji jest dobrze oznaczony. Same pokoje urządzone są w regionalnym stylu, który tylko dodaje klimatu temu miejscu. Na parterze domu właściciel – Veljo urządził małe etno-muzeum, w którym zgromadził stare, regionalne eksponaty. Etno domacinstvo Saponjic położone jest właściwie nad brzegiem jeziora. Żyje w nim wiele gatunków ryb, zatem jest to istny raj dla wędkarzy. Dodatkowo warto wdrapać się na pobliskie wzgórze, skąd rozpościera się wspaniały widok na gospodarstwo małżeństwa Saponjic i pobliskie zabudowania oraz okolicę wraz z jeziorem.

Teren wokół posesji jest ładnie zagospodarowany: widać tam kobiecą rękę Miry – w ogrodzie kwitnie sporo kwiatów, a do dyspozycji mamy przygotowane miejsca na piknik, grilla, hamaki. Największym atutem tego miejsca są jednak prowadzący gospodarstwo: Mira i Veljo. Od pierwszych chwil pobytu czuliśmy się tak, jakbyśmy przyjechali w odwiedziny do rodziny. Są mili, sympatyczny, troskliwi, rozpieszczali naszego synka jak tylko mogli 🙂 To oni nadają niepowtarzalny klimat temu miejscu. Jedzenie przygotowywane przez Mirę to raj dla podniebienia. Tak pysznego, domowego chleba chyba nigdy nie jedliśmy. Do tego różnego rodzaju domowe przetwory, pikle, uštipci, pyszne mięsa i zupy. Nasze podniebienia i brzuchy były rozpieszczane na maxa.

Mira nie szczędziła nam pysznej kawy oraz herbaty ziołowej. Nie obyło się również bez degustacji rakiji 😉 Mira i Veljo zajmują się również organizacją rejsów po rzece Uvac, które połączone są ze zwiedzaniem Jaskini Lodowej (Ledena pećina) oraz wejściem na jeden z punktów widokowych. Koszt takiego rejsu to 10 E.

Etno domacinstvo Saponjic to idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Polecamy Wam to miejsce serdecznie! Takiego odprężenia nam było trzeba 🙂

Rezerwacja noclegu możliwa jest przez portal Booking.com