You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Počitelj

Počitelj to jedno z piękniejszych miejsc w Bośni. Jest to malowniczo położone nad Neretwą miasteczko, gdzie w ciszy i spokoju posłuchasz śpiewu muezina i poczujesz powiew Orientu.

Początki Počitelj sięgają czasów rzymskich, jednak to w średniowieczu nastąpił rozwój miasteczka. Było ono wtedy nawet siedzibą piratów 🙂 W XIVw. na polecenie bośniackiego króla Tvrtka została zbudowana twierdza, która miała ogromne znaczenie strategiczne– kontrolowała drogę biegnącą doliną Neretwy od morza w głąb lądu. W swej historii miasto było zajmowane najpierw przez Węgrów, następnie przez wojska tureckie, Wenecji i ponownie Turków. To oni rozbudowali twierdzę i pozostawili po sobie typowo orientalną zabudowę.

Pocitelj

Nad miastem górują pozostałości średniowiecznej tureckiej twierdzy wzniesionej na gruzach starożytnego rzymskiego zamku.

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Na samym dole osady znajduje się najważniejszy zabytek: pozostałości medresy Sismana Ibrahima Paszy (muzułmańskiej szkoły) z XVII wieku, pokrytej sześcioma ołowianymi kopułami. To najstarszy tego typu budynek w Bośni i Hercegowinie.

Pocitelj

Meczet Šišman Ibrahim-pašine (znany również jako meczet Hadži-Alijina) z XVIw. został całkowicie zniszczony w czasie wojny bałkańskiej i odbudowany tylko w nielicznej części z dawnego budulca. Opłaty za wstęp do meczetu (1E) pobierała przed budynkiem pani, u której można było wyposażyć się w chusty do przykrycia ramion.

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

Pocitelj

BiH Počitelj

BiH Počitelj

BiH Počitelj

BiH Počitelj

To małe i senne miasteczko jest doskonałe, gdy szukamy ukojenia i miejsca, gdzie nie będziemy mieć do czynienia z masowymi rzeszami turystów. Można tu spokojnie, bez pośpiechu i w ciszy spacerować po kamiennych uliczkach, pomiędzy domostwami z malutkimi ogródkami pełnymi śródziemnomorskich owoców.

BiH Počitelj