You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Travnik

Jedna z największych atrakcji tego miasteczka – meczet Sulejmanije, bardziej znany jako Kolorowy meczet. Jego ściany zewnętrzne pokryte są niezwykłymi malowidłami. Drugiego takiego próżno szukać na całych Bałkanach! Wyjątkowości temu meczetowi dodaje również fakt, iż w podcieniach budynku mieści się hala targowa (bezistan) i małe sklepiki.

Travnik
BiH Travnik

Podobno w środku przechowywana jest cenna relikwia – zwitek włosów Mahometa!

Travnik

BiH Travnik

Przed nami XV-wieczna twierdza położona nad miastem. Przez ponad 160 lat była siedzibą sułtańskich namiestników w Bośni. Stacjonowały tu wojska tureckie. Również w czasach austro-węgierskich i jugosłowiańskich obiekt był wykorzystywany w celach wojskowych. Bilet wstępu- 2,5 KM

Travnik

W jednej z baszt zorganizowano muzeum z wystawą prezentującą historię i kulturę Travnika.

Travnik

Z najwyższej baszty zamku górnego rozciąga się piękny widok na miasto i najbliższą okolicę.

Travnik

Po prawej stronie widoczny meczet Jeni wraz z muzułmańskim cmentarzem i mauzoleum bośniackiego wezyra Abdullaha-pašy Defterdarije.

Travnik

Jak pisał urodzony tu noblista Ivo Andrić „Miasto leży właściwie w ciasnej, głębokiej niecce. Po obu jej stronach piętrzą się wysokie góry i zstępują pod kątem ostrym w dolinę”.

Travnik

Sahal kula na Musali – jedna z dwóch w tym mieście wież zegarowych. Zbudowana na planie kwadratu o boku 3,6 m. Ma 19,5 m wysokości.

Travnik

Muzeum Ivo Andrića – jugosłowiańskiego nowelisty, pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Ivo urodził się w Travniku, wychowywany był w Visegradzie, kształcił się w gimnazjum w Sarajevie, a dalszą edukację kontynuował na zagranicznych uniwersytetach m.in. w Krakowie. Muzeum nie jest oryginalnym miejscem urodzenia pisarza, pierwotny budynek nie przetrwał do naszych czasów.

Travnik


W „pokoju narodzin” Ivo Andricia znajdują się tradycyjne meble bośniackie z końca XIX wieku. Eksponaty nie zależały do rodziny Andriców, ale pochodzą z tamtych czasów. W Travniku zebrano kołyskę, gliniany piekarnik, zasłony, krzesła, stół, kanapę, lampy, dywany. 

Mauzolea wezyrskie

BiH Travnik

Jedna z najlepszych ćevabdžinic w kraju, a bynajmniej w Travniku -> https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g2227146-d7260845-Reviews-Cevabdzinica_Hari-Travnik_Central_Bosnia_Canton.html

FB -> https://pl-pl.facebook.com/cevabdzinicahari/

Jedno z przyjemniejszych miejsc w Travniku to okolice Konoby Plava Voda. W cieniu drzew, przy szumie strumienia można rozkoszować się pysznym jedzeniem czy bośniacką kawą. W okolicy znajdziecie sporo przyjemnych restauracyjek i stoisk z pamiątkami.

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g2227146-d3181609-Reviews-Konoba_Plava_Voda-Travnik_Central_Bosnia_Canton.html