You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Most Rio-Andirio

Most Rio – Andirio łączy Peloponez z kontynentem. Nazwa budowli pochodzi od nazw miejscowości położonych na obu brzegach cieśniny, zaś oficjalna nazwa mostu – im. Charilaosa Trikupisa – od nazwiska pomysłodawcy budowy mostu, polityka i siedmiokrotnego premiera Grecji.

Most wantowy ma długość 2883 m, szerokość 27,2 m.

Grecja

Trwająca ponad 6 lat budowa mostu została zakończona w sierpniu 2004r. Utrudnieniem dla budowy mostu był teren inwestycji – jest to obszar sejsmicznego uskoku. Konstruktorzy zapewniają, że przetrwa trzęsienia ziemi o sile nawet ponad 7 stopni w skali Richtera. Całkowity koszt jego budowy wyniósł ponad 800 milionów E.

Grecja

W chwili otwarcia był to najdłuższy na świecie most wantowy. Obecnie jest trzecim na świecie (po moście Jiaxing-Shaoxing Sea Bridge w Chinach i Millau Viaduct we Francji).

Grecja

Grecja

Każdego dnia mostem przejeżdża ok. 11 000 pojazdów. Przejazd mostem jest płatny: 13,20 E za samochód osobowy. Alternatywą są promy, które kursują co kilkanaście minut, a ich koszt to ok. 7 E.

Grecja

Grecja