You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

PN Kozara, Kozarac

Z Banja Luki udaliśmy się do Parku Narodowego Kozara. Koszt wjazdu na teren parku to 2KM. Tu pokonaliśmy trasę na punkt widokowy Vrsak.

Park Kozara położony jest wokół góry Kozara – ok. 20 km od Kozaraca koło Prijedoru. Obejmuje powierzchnię 3907 ha.

Park Narodowy Kozara

Kozara była miejscem walk wyzwoleńczych stoczonych przez partyzantów Tito podczas II wojny światowej. W 1957 roku lasy góry Kozara objęto ochroną w uznaniu ich historycznego znaczenia a w 1967 roku przeksztalcono w park narodowy.

Park Narodowy Kozara

W drodze powrotnej ze szlaku zwiózł nas poznany na punkcie widokowym Austriak. Jego rodzice pochodzili z okolic Kozaraca– teraz razem z ojcem odbywał sentymentalną podróż.

Park Narodowy Kozara

Na terenie Mrakovicy odwiedziliśmy Strefę Pamięci (Memoriału). Upamiętnia ona wielką bitwę z 1942r. (Bitka na Kozari). Partyzanci wyzwolili wtedy spory obszar w okolicy (według różnych źródeł ich siły wynosiły 3-6 tys.). Niemcy i Ustasze przygotowali przeciwko nim ofensywę, w której wzięło udział ponad 30 tys. żołnierzy. Zgrupowanie partyzantów zostało zlikwidowane, jednak części udało się wyrwać z oblężenia. Po bitwie represje dotknęły miejscową ludność – tysiące Serbów trafiło do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu.

Park Narodowy Kozara

Park Narodowy Kozara

Centrum miejscowości Kozarac – kamienny pomnik otoczony małą sadzawką upamiętniający mieszkańców miasta – ofiary ludobójstwa z ostatniej wojny domowej. Przez jego ściany przebijają się metalowe pręty przypominające gwoździe wbijane w ludzkie ciało. Ma to symbolizować rozpacz matek po utracie swoich ojców, mężów, synów – ofiar ostatniej wojny bałkańskiej.

Kozarac

Wewnątrz odnajdziemy płyty zawierające dane personalne mężczyzn oraz daty ich narodzin i śmierci. Te ostatnie oscylują w latach 1992-1995.

Kozarac