Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach i jednym z ostatnich mokradeł z tak czystą wodą. 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 już na terytorium Albanii. Położone jest w rozległej dolinie oddalonej zaledwie o 7 km od brzegu Morza Adriatyckiego. Ze względu na swój unikalny charakter teren jeziora został objęty ochroną i w 1983 r. założono tu Park Narodowy Jezioro Szkoderskie. Jest największym, a zarazem najmłodszym ze wszystkich parków narodowych Czarnogóry. Zajmuje 7% powierzchni kraju.
Most na Jeziorze Szkoderskim na trasie E65 Podgorica–Bar przecina wysepkę Lesendro, wypełnioną ruinami powstałej w początkach XIX wieku twierdzy. W 1843 roku twierdzę zdobyli Turcy i utrzymali się w niej do 1878 roku.
Najlepszym sposobem na poznanie Jeziora Szkoderskiego jest rejs po jego najciekawszych zakątkach. Jadąc z wybrzeża trasą E65 w kierunku Podgoricy należy zatrzymać się za nasypem nad samym jeziorem. Po prawej stronie znajduje się parking z przystanią łodzi. Do dyspozycji turystów są statki mieszczące kilkadziesiąt osób oraz małe łodzie motorowe. Za godzinny rejs zapłaciliśmy 4 Euro za osobę. Do tego należy doliczyć koszt wstępu na teren parku narodowego, czyli kolejne 4 Euro. Podana cena może się jednak różnić w zależności od długości wyprawy, liczby osób oraz umiejętności targującego 🙂
Średnio jezioro ma 43 km długości i 10 km szerokości. Ze względu na wahania poziomu wody (2-3 m) powierzchnia Jeziora Szkoderskiego wynosi od 360-550 km2. Średnia głębokość jeziora to 6 – 10m, największa – 44m. Co ciekawe, miejscami dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza. Swój urok zawdzięcza urozmaiconej linii brzegowej, obfitującej w zatoki i półwyspy. Na jeziorze jest ok. 50 wysp zwanych goricami (dawne szczyty pagórków). Na wielu z nich znajdują się ruiny zamków, klasztorów czy twierdz. Jezioro z 3 stron otoczone jest pasmami górskimi. Jest to ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany. Zimą wiele ptaków z północy Europy i Syberii Zachodniej migruje właśnie nad Skadarsko jezero, aby wykorzystać wspaniały ekosystem, roślinność i klimat śródziemnomorski. Jezioro jest największym europejskim rezerwatem ptactwa – żyje tu 280 gatunków ptaków z których wiele jest na wymarciu oraz 40 gatunków ryb.