You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina na ogół ludziom kojarzy się z wojną, która miała miejsce w tym kraju w latach 1992-1995. Wielu z nas ma wyobrażenie, że jest to zniszczone, niebezpieczne i mało atrakcyjne turystycznie państwo. Dementujemy !!! To piękny kraj, pełen cudownych krajobrazów, nieskażonej przyrody, niesamowicie klimatycznych miasteczek oraz fantastycznych mieszkańców.bosnia1

Hasło reklamowe Bośni i Hercegowiny brzmi „The heart shaped land” (Kraj w kształcie serca). Jeśli spojrzymy na mapę – faktycznie – kraj ten przypomina swoim kształtem serce. Ale hasło to ma również wymiar metaforyczny – mieszkańcy Bośni rzeczywiście mają serce na dłoni Bośnia i Hercegowina wśród wszystkich krajów, które udało nam się odwiedzić na Półwyspie Bałkańskim zajmuje wyjątkowe miejsce. Prawie 5-milionowy kraj zamieszkiwany jest przez trzy grupy etniczne i religijne (muzułmańskich Bośniaków-48%, prawosławnych Serbów-33% i katolickich Chorwatów – 15%). To wszystko sprawia, że Bośnia i Hercegowina jest krajem bardzo różnorodnym architektonicznie, religijnie, kulinarnie i językowo.

Do przekroczenia granicy uprawnia nas dowód osobisty lub paszport.

Obowiązującą walutą jest marka konwertybilna (KM) o stałym kursie 1,95 KM w stosunku do 1 euro. Jedna marka to 100 feningów. W wielu miejscach można płacić także euro, jednak jest to Bosnia3trochę mniej korzystne. Najpopularniejszą potrawą jest ćevapčići, czyli grillowane paluszki z mięsa mielonego, podane na talerzy lub w picie wraz z pokrojoną cebulą, często z mlecznym kajmakiem. Kolejnym daniem „must try” jest bardzo znany na całych Bałkanch burek – zapiekane ciasto, przypominające francuskie, nadziewane zazwyczaj mięsem, ale również serem, ziemniakami czy szpinakiem. Również z mięsa mielonego robiona jest pljeskavica – rodzaj płaskiego kotleta.

Bardzo smaczną potrawą, której należy spróbować są faszerowane mięsem papryki lub pomidory.

Desery, głównie pochodzenia tureckiego wyśmienicie smakują z mocną kawą podawaną w tradycyjnym mosiężnym tygielku. My polecamy przesłodką baklavę oraz rahatlokum.

Jaku suwerenne państwo Bośnia i Hercegowina funkcjonuje od marca 1992r., kiedy to w wyniku referendum proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii. Było również niestety przyczyną trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej.

Bilans wojny nie został jednoznacznie ustalony. Podaje się, że ofiar mogło być nawet 200 000, z czego 65% stanowili Bośniacy, 25% Serbowie, 8% Chorwaci, a 2% inni. W samym Sarajewie zginęło 11 541 cywilów, z czego 1 598 to dzieci. Ponad 35 000 zostało rannych. W wyniku wojny ponad 3,5 miliona osób opuściło swoje domy. Wszystkie strony konfliktu prowadziły politykę tzw. „czystek etnicznych”. Sprowadzały się one do wysiedleń lub masowych morderstw przedstawicieli przeciwnych nacji.

Pokój zawarty w Dayton w listopadzie 1995r. określił obowiązujący kształt i ustrój polityczny, w tym podział kraju na Federację Bośni i Hercegowiny, Republikę Serbską i Dystrykt BrczkoBosnia2. Okręg Brczko jako strefa zdemilitaryzowana znajduje się pod kontrolą międzynarodową. Pozostałe dwie części składowe posiadają swój parlament, rząd i autonomię w sprawach wewnętrznych. Jedynie sprawy zagraniczne, polityka monetarna i celna należą do rządu centralnego. Nad całością funkcję głowy kraju pełni 3-osobowe Prezydium, które mianuje rząd centralny z dwoma współpremierami. Prezydium składa się z trzech członków: Boszniaka, Chorwata (wybieranych w powszechnych wyborach bezpośrednich z terytorium Federacji Bośni i Hercegowiny) oraz Serba (wybieranego w taki sam sposób z terenów Republiki Serbskiej). Pierwszych członków Prezydium wybrano na 2 lata, obecnie ich kadencja trwa 4 lata. Dopuszczalna jest jedna reelekcja poszczególnych osób. Członkowie Prezydium wybierają spośród siebie przewodniczącego i zmieniają się w tej roli co 8 miesięcy.

Temat dotyczący dróg na terenie BiH – > https://naszebalkany.pl/bih/drogi-w-bosni-i-hercegowinie/

Uwaga dla kierowców:
Jeśli wyjeżdżamy na urlop nie swoim samochodem powinniśmy mieć notarialnie poświadczone upoważnienie od jego właściciela do kierowania pojazdem poza granicami kraju. Dotyczy to również wszelkich pojazdów leasingowych, których właścicielem jest bank. Upoważnienie takie możemy napisać sami (np. po angielsku), a właściciel pojazdu przy notariuszu je podpisze. Innym sposobem jest kupienie upoważnienia w PZMOT.
https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/upowaznienie,-,pozyczony,pojazd,278.html

Dokumenty nie są równoważne, ale wzajemnie się nie wykluczają. Jednak poświadczenie notarialne ma wyższy status prawny.

Zapraszamy do Bośni i Hercegowiny 🙂 :