You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Banja Luka

Jest to największe miasto (250 tys. mieszkańców) i stolica Republiki Serbskiej, wchodzącej w skład federacji Bośni i Hercegowiny.

Sobór Chrystusa Zbawiciela (katedra kościoła prawosławnego). Sobór stoi na miejscu poprzednio tu stojącej cerkwii św. Trójcy, która została zbombardowana przez wojska hitlerowskie w czasie II wojny światowej. Pozostałości tej cerkwii stoją dziś na placu Trg Srpskih Vladara. Budowę obecnej cerkwi rozpoczęto w 1993r., oddano ją do użytku w 2004r.

Cerkiew św. Trójcy – pierwotnie stała na placu Trg Srpskih Vladara. Odbudowano ją w tym miejscu, z uwagi na fakt, iż w czasach komunistycznych na placu stał pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy. Oddana do użytku w 1969r.

Banja Luka 4

Banja Luka 5

Katedra rzymskokatolicka św. Bonawentury– pierwsza katedra katolicka powstała w tym miejscu w XIXw. W 1969r. została zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi. Po tym wydarzeniu rozebrano ją, a w latach 1972-73 zbudowano obecny obiekt.

Banja Luka 2

Meczet Ferhadija – pierwotny meczet stał tu prawdopodobnie od 1579r. i był jednym z najpiękniejszych zabytków architektury otomańskiej w Bośni. W 1993r. został wysadzony w powietrze, wraz z pozostałymi 16 meczetami w mieście. Obecnie odbudowany, w dużej mierze z oryginalnych materiałów.




Twierdza Kastel, położona na lewym brzegu rzeki Vrbas. Powstała najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku. Twierdza to niewątpliwie zabytek z wielkim potencjałem, niestety jest bardzo zaniedbana. Obecnie trwa jej renowacja, współfinansowana ze środków europejskich.

Banja Luka

Banja Luka

Banja Luka 7

Banja Luka 8

Banjalucki splav 🙂

Grób Safikady – muzułmańskiej dziewczyny, zakochanej w autriackim żołnierzu. Gdy ukochany zginął w bitwie, poszła pod twierdzę w której stacjonował i w trakcie uroczystych wystrzałów z armat rzuciła się pod jedno z nich, ginąc na miejscu. Według legend została pochowana w miejscu, gdzie stoi obecnie tablica ku jej pamięci.

Banja Luka 11

Plac Krajiny i „Krzywy zegar”– symbolizuje trzęsienie ziemi, które nawiedziło Banja Lukę 27 października 1969r. o godz. 9:11. Siła wstrząsów wynosiła ponad 6 stopni w skali Richtera, a miasto zostało zniszczone w ok. 80 %. Zginęło 15 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

Banja Luka 10

Rozrywka miejscowych mężczyzn – szachy 🙂

Banja Luka 9

Targowisko miejskie

Muzeum Republiki Serbskiej

Banja-Luka

Banja Luka night