Miasto położone nad rzeką Vrbas, przy ujściu rzeki Pliva. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od jajowatego kształtu wzgórza, na którym zostało wybudowane.
Jajce to ważny ośrodek turystyczny – znajdują się tutaj pozostałości starożytnej świątyni Mitry, ruiny fortecy i szczątki obwarowań średniowiecznych, romańska dzwonnica oraz katakumby z kryptą królewską z XV wieku.
Najbardziej znana atrakcja turystyczna to 23-metrowy wodospad – to tu łączą się rzeki Vrbas i Pliva.
Ruiny romańskiego kościoła Św. Marii oraz wzniesiona obok dzwonnica św. Łukasza. To miejsce koronacji ostatniego króla Bośni – Stjepana Tomasevica. Po zdobyciu Jajce przez Turków, kościół przemianowano na meczet. Spłonął on doszczętnie w 1832 r. i potem już go nie odbudowano.
Brama wejściowa do twierdzy ozdobiona herbem Królestwa Bośni. Bilety wstępu kupuje się u pana na straganie tuż przy wejściu – koszt 2 KM.
Twierdza zbudowana jest na wysokości prawie 500 metrów, z murami obronnymi o długości 1300 metrów. Swój ostateczny kształt osiągnęła w czasach panowania tureckiego.
Dziedziniec twierdzy
Meczet Dizdarów, zwany żeńskim. Meczet nie posiada minaretu, jedynie małe głośniki, z których 5 razy dziennie płynie (zapewne nagrane) nawoływanie muezina do modlitwy. Najprawdopodobniej był przeznaczony dla zamkowych strażników w czasach, gdy Jajce było pod panowaniem Turków.
Meczet Sina – bega – niewielki meczet (6,5m x 6,5m) z minaretem, który nie stoi tradycyjnie obok budynku, a wyrasta wprost z dachu.
Jajce zdobią tradycyjne domostwa muzułmańskie – składające się z ciemnego, kamiennego parteru i jasnego, białego pietra, szerszego od niższej części domu.
Meczet Esme Sultanija, jedyny meczet w Europie, noszący imię kobiety.
Brama Travnicka – powstała na osi dawnego szlaku handlowego.