Miasto słońca, wina i platanów
Trebinje to najważniejsze miasto serbskiej części regionu, położone na południowo-wschodnim krańcu Popovskiego Pola- podłużnej, płaskiej kotliny otoczonej wokół górami. Śródziemnomorski klimat, który tu panuje sprzyja uprawie winorośli. To region, gdzie słońce świeci przez 260 dni w roku, a zimy są zazwyczaj ciepłe i łagodne. Trebinje dzieli od Dubrownika i Morza Adriatyckiego 30km.
Widoczny od strony rzeki budynek gimnazjum, a później austriackich koszar z przełomu XIX i XXw. Działa w nim Muzeum Hercegowiny.
Trebišnjica
Starówka miasta – Kastel otoczona jest murem obronnym. Powstała w XVIIIw. na miejscu znajdującej się tu wcześniej tureckiej dzielnicy handlowej.
Oddany do użytku po odbudowie 2005r. Meczet Osmana-pasy Resulbegovica. Został zbudowany z ciosanych kamieni. Obok stoi ośmiokątny 16-metrowy minaret.
Uroku miasteczka dodają kawiarenki położone w cieniu rozłożystych platanów.
Bosnom Behar Probeharao:)
Targowisko miejskie i tak polecany przez Roberta Makłowicza sir iz mijeha -> http://vod.tvp.pl/26640068/bosnia-i-hercegowina-trebinje
Śródziemnomorska zabudowa
Wybudowana na wzgórzu Crkvina w 2000r. Trebinje Gracanica lub Herzegovacka Gracanica to kopia średniowiecznej cerkwi z Kosowa. Spoczywają tu prochy serbskiego poety i pisarza Jovana Ducica, przeniesione z Ameryki.
Przez most na Trebisnjicy wiodły niegdyś wozy dubrownickich kupców. Wówczas most leżał 5 km dalej w górę rzeki, tamtędy bowiem wiodła droga prowadząca do tak zwanej Drogi Cesarkiej (Carogrodzkiej) – szlaku komunikacyjnego prowadzącego ze Stambułu do Wiednia i Wenecji. Obecnie most Arslanagicia leży na obrzeżach miasteczka i łączy osiedla mieszkalne.
Został ufundowany przez Mehmeda-pase Sokolovica w 1574r. Budowniczym był najprawdopodobniej uczeń Mimara Sinana, być może sam mistrz Hajrudin – twórca mostu w Mostarze. Swoją nazwę budowla zyskała od nazwiska późniejszego tureckiego właściciela – Arslan-agiego, który po przejęciu mostu zaczął pobierać opłaty za jego użytkowania. W 1965r. w wyniku zbudowania zapory na rzece Trebisnjica most został zalany. Przez kilka miesięcy niszczał, dopiero później, dzięki apelom konserwatorów i historyków sztuki most został przeniesiony. Zdemontowanie mostu i postawienie go w nowym miejscu trwało 6 lat. Most od 1993r. funkcjonuje również pod nazwą Perovica.