Czarnogóra
Црна Гора/Crna Gora/Montenegro
„Gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem zdarzyło się na czarnogórskim wybrzeżu”
Słowa Georga Byrona doskonale opisują ten bałkański kraj.
Czarnogóra co roku ściąga tysiące turystów pragnących zaznać udanego wypoczynku.
Od kilku lat stanowi ciekawą alternatywę na Bałkanach – ceny są tu niższe niż w Chorwacji, a warunki do odpoczynku równie doskonałe. Czarnogóra jest również coraz bardziej popularna wśród Polaków, którzy dostrzegli jej turystyczny potencjał.
Większość powierzchni kraju jest górzysta. Pasma takie jak Durmitor, Góry Północnoalbańskie (Prokletije) czy Lovcen doskonale nadają się do uprawiania pieszej turystyki górskiej. Bardzo popularny jest rafting na Tarze i okolice Jeziora Szkoderskiego. Ale to, co ucieszy najbardziej turystów chcących odpocząć to wspaniałe, urozmaicone wybrzeże z dostępem do ciepłego morza, czyste plaże i stale rozwijające się zaplecze turystyczne.
Kraj do niedawna funkcjonował jako republika Serbii i Czarnogóry. W 2006r. proklamował niepodległość, a już rok później ratyfikował Konstytucję i pokojowo stał się suwerennym państwem.
Nigdy nie mieliśmy problemów z komunikowaniem się w tym kraju– mieszkańcy Czarnogóry dobrze posługują się językami obcymi, w tym również polskim :-), a sam czarnogórski, nam Słowianom nie powinien sprawiać problemów.
Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty.
Od 2 sierpnia 2021 roku polscy kierowcy mogą wjechać z polskim OC na terytorium Czarnogóry. Zielona Karta nie jest wymagana. W samochodzie należy mieć: apteczkę, trójkąt bezpieczeństwa, kamizelkę odblaskową, linę holowniczą i komplet zapasowych żarówek.
Niezbędne informacje dla kierowców:
– opłata ekologiczna od pojazdów osobowych w wysokości 10 EUR została zniesiona od dnia 1 stycznia 2012r.
– polskie prawo jazdy jest honorowane
– maksymalna prędkość do 90 km/godz. (na terenach zabudowanych do 50 km/godz.)
– całoroczny wymóg jazdy z włączonymi światłami mijania
Na mocy porozumienia zawartego przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z czarnogórskim „Association National Bureau of Montenegro Insurers”, od dnia 01.02.2012 r. posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Polsce mogą posługiwać się na terytorium Czarnogóry Zielonymi Kartami wystawionymi przez polskie zakłady ubezpieczeń. Polska Zielona Karta jest ważna w Czarnogórze jeśli jest na niej wymieniony symbol Czarnogóry (MNE). Przepisy przejściowe dopuszczają do dnia 31.01.2014 r. używanie na terytorium Czarnogóry Zielonych Kart na których występuje symbol Serbii (SRB). Ponieważ Zielona Karta jest ważna w krajach których symbole są na niej wymienione i nie zostały skreślone należy pamiętać, że nie będą honorowane Zielone Karty wystawione bez symbolu MNE oznaczającego Czarnogórę, na których symbol Serbii (SRB) będzie skreślony.
Uwaga dla kierowców:
Jeśli wyjeżdżamy na urlop nie swoim samochodem powinniśmy mieć notarialnie poświadczone upoważnienie od jego właściciela do kierowania pojazdem poza granicami kraju. Dotyczy to również wszelkich pojazdów leasingowych, których właścicielem jest bank. Upoważnienie takie możemy napisać sami (np. po angielsku), a właściciel pojazdu przy notariuszu je podpisze. Innym sposobem jest kupienie upoważnienia w PZMOT.
https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/upowaznienie,-,pozyczony,pojazd,278.html
Dokumenty nie są równoważne, ale wzajemnie się nie wykluczają. Jednak poświadczenie notarialne ma wyższy status prawny.
Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Drogi są na ogół wąskie, a miejscowi kierowcy miejscowi jeżdżą dość niebezpiecznie i często naruszają przepisy. Ach, Ci Południowcy 🙂
Zaleca się unikanie małych, przydrożnych stacji benzynowych (niskiej jakości paliwo), najlepiej tankować na firmowych stacjach OMV. Sieć autoryzowanych serwisów nie jest najlepiej rozwinięta. Bywają problemy z zakupem części zamiennych do samochodów marek innych niż niemieckie (konieczność indywidualnego zamówienia i długi czas oczekiwania). Na stacjach benzynowych nie mieliśmy problemów z płatnościami kartą.
Wiele przydatnych informacji dot. przekraczania granicy i kwestii formalnych można znaleźć na stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy-> http://www.podgorica.msz.gov.pl/pl w zakładce „Informacje konsularne” i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Obowiązującą walutą jest Euro.
Ciekawe linki zewnętrzne:
– Artykuł dot. korzystania z CB radia w krajach Europy
– Ceny paliw w Europie
– Informacje o systemie płatnych dróg w Europie