Bar jest bardzo ważnym ośrodkiem komunikacyjnym ze względu na znajdujący się tam największy port morski w Czarnogórze. Rocznie przeładowuje się w nim 5 mln ton ładunków. Bar posiada połączenie promowe z portami Ankona i Bari po drugiej stronie Adriatyku. Ma tu też swój początek linia kolejowa łącząca Belgrad i Podgoricę z wybrzeżem.
Bar przyciąga turystów dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i portem jachtowym.
W odróżnieniu od nowoczesnego miasta portowego jakim jest Bar, Stary Bar jest niewielkim, sennym miasteczkiem, położonym u podnóża masywu Rumija. Znajduje się tu jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w.
W pozostałościach miasta znajdziemy m.in. dobrze zachowaną wieżę zegarową z czasów tureckich, resztki katedry św. Jerzego i XVII-wieczny meczet.
Stary Bar rozwijał się na przestrzeni lat, więc budynki i fortyfikacje są zachowane w różnym stanie. Część z nich to zwyczajne ruiny. Dodatkowo miasto ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979 r. Od tego kataklizmu stara część miasta została opuszczona. Od kilku lat trwają powolne prace archeologiczne i rekonstrukcyjne mające na celu podniesienie Starego Baru z gruzów. Dlatego w kolejnych latach z pewnością Stary Bar będzie coraz większą atrakcją dla zwiedzających.
Ciekawostkę stanowi akwedukt, zbudowany przez Turków w XVII wieku i składa się on z 17 łuków.
Z murów obronnych otaczających Stary Bar roztacza się wspaniała panorama na góry, gaje oliwne oraz samo miasto.
We wschodniej części miasta rośnie najstarsze drzewo Europy Stara Maslina – rozłożysta oliwka, która ma ponad 2 tys. lat. Drzewo znajduje się na terenie prywatnej posesji.