Dion to stanowisko archeologiczne, leżące kilkanaście kilometrów od autostrady Saloniki – Ateny, na nadmorskiej równinie poniżej masywu Olimpu. Teren kompleksu jest naprawdę spory – należy zagospodarować sobie min. 2 godziny na spokojne jego obejście. Bilet wstępu to koszt 3 E.
Ruiny, które możemy podziwiać obecnie – pochodzą z okresu rzymskiego. To starożytne miasto i kompleks świątyń było w ówczesnej Macedonii jednym z dwóch wielkich ośrodków kultu. Początkowo czczono tu boginię Demeter, później organizowano w tym miejscu uroczystości ku czci Zeusa i Muz Olimpijskich. To tu spacerował i obmyślał strategię Aleksander Wielki przed swoją wyprawą do Persji w IV w. p.n.e. Również Filip II Macedoński składał ofiary w świątyni Zeusa za pomyślność swoich wypraw. Miasto funkcjonowało między V wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. Zostało zniszczone przez szereg kataklizmów: najazdy wrogów, trzęsienie ziemi i powódź. Dopiero w XIXw. dokonano tu pierwszych odkryć archeologicznych. Badaniami archeologicznymi na tym terenie zajmują się archeolodzy z uniwersytetu w Salonikach. Jest to obecnie największy teren archeologiczny w Grecji.
Świątynia Demeter – najstarsza znana świątynia starożytnej Grecji, założona ok. VI wieku p.n.e. Zniszczona przez pożar w IV wieku n.e.
Sanktuarium Zeusa
Pozostałości świątyni egipskiej bogini Izydy wzniesionej w miejscu, gdzie wcześniej czczono Artemidę i Afrodytę.
Niestety klimat psuły trochę współczesne repliki rzeźb czy popiersi.
Główna ulica miasta, na której zachowały się ślady wyryte po kołach rydwanów. Przy niej znajdowały się sklepy i warsztaty rzemieślnicze.
Willa Dionizosa – najbardziej okazała budowla w mieście. Posiadała salę bankietową, pokoje, bibliotekę, sklepy oraz łaźnie.
Ocalałe kolumny jońskie
Mozaiki w willi Dionizosa, znajdujące się na podłodze sali bankietowej.
Ruiny targowiska miejskiego
Wczesnochrześcijańska bazylika pochodząca z IV w. Była miejscem schronienia osób, które ocalały po trzęsieniu ziemi.
Termy rzymskie, które obejmowały powierzchnię około 4000 m2. Były tu rozlokowane baseny, sauny, sale do masażu, miejsca do spotkań publicznych, a nawet sale do modlitw.
Mozaiki zachowane na terenie term
Zrekonstruowany teatr hellenistyczny