Nazwa miasta pochodzi od imienia Tessaloniki – siostry Aleksandra Wielkiego i żony Kassandra – założyciela miasta. Saloniki znane są jako miejsce urodzin Cyryla i Metodego – misjonarzy, świętych kościoła katolickiego i prawosławnego. W drugim co do wielkości mieście w Grecji nad Zatoką Salonicką działa jeden z największych portów w Grecji i na całym wybrzeżu Morza Egejskiego.
Pomnik Aleksandra Wielkiego na koniu Bucefale
Biała Wieża została wybudowana w XVIw. przez sułtana Sulejmana Wspaniałego. Turcy używali jej jako więzienie i miejsce publicznych egzekucji, stąd do XIXw. budynek nazywano Krwawą Wieżą. Na początku XX w., gdy Grecy przejęli miasto, wieża została pomalowana na biało stając się symbolem miasta. W środku znajduje się wystawa historyczna i Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Koszt biletu wstępu – 3 E.
Widoki z tarasu widokowego na szczycie wieży
Na antyczne ruiny natrafiamy dosłownie co krok
Pozostałości Łuku Galeriusza – ustawionego w tym miejscu w III w. na pamiątkę zwycięstwa Galeriusza nad Persami. Niegdyś wsparty na 4 filarach, do czasów dzisiejszych przetrwały tylko 2 z nich. Dawniej połączony z rotundą, hipodromem i kompleksem pałacowym tworzył całość porównywalną do pałacu Dioklecjana w Splicie.
Rotunda z przełomu III i IVw. została wzniesiona jako mauzoleum dla cesarza Galeriusza. Jednak, gdy wybrano inne miejsce na jego pochówek, budowlę przekształcono w kościół chrześcijański. W epoce dominacji tureckiej dobudowano do niej minaret, pełniła wówczas funkcję meczetu. Na początku XXw. kiedy Grecy odbili miasto przywrócili rotundzie jej pierwotny charakter, nie wyburzając jednak minaretu.
Kościół św. Pantaleona wybudowany najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIVw. Podobnie jak rotunda był w swej historii i kościołem chrześcijańskim i meczetem.
Kościół Panagia Chalkeon – zbudowany na początku XIw. Jak wiele kościołów w Salonikach jest kontrastowo położony wśród bloków mieszkalnych.
Plac Arystotelesa