Największe miasto i stolica Kosowa nie wywarło na nas oszałamiającego wrażenia. Kilka zabytkowych obiektów zabudowanych jest wokół nowoczesnymi budynkami. Zatem pod względem architektonicznym istny chaos 🙂 Wiele budynków pamięta jeszcze czasy Jugosławii: bloki z płyty czy hotel Grand – wyobrażaliśmy go sobie nieco inaczej 🙂 Mimo to centrum Prisztiny wydaje się dość kolorowe i jakby pretendujące do miana nowoczesnej stolicy europejskiej. Na ulicach mnóstwo jest młodych ludzi – nadaje to miastu pozytywny charakter. Poza tym osoby, które spotkaliśmy były naprawdę przemiłe i uczynne. Nawet jeśli nie mówiły po angielsku, to bardzo się starały, by dobrze nas obsłużyć czy udzielić rady. Zapraszamy na spacer po Prisztinie 🙂
Meczet „bazarowy”, ufundowany w XVw. przez osmańskiego sułtana Bajazyda. Oryginalny do naszych czasów pozostał jedynie kamienny minaret.
Pomnik Braterstwa i Jedności Jugosławii
Pomnik Skanderberga – narodowego bohatera Albańczyków.
Siedziba premiera i rządu
Parlament Republiki Kosowa i zawieszone na płocie portrety zaginionych w trakcie konfliktu w latach 90.
Pomnik Ibrahima Rugovy, prezydenta Kosowa i przywódcy kosowskich Albańczyków. Był zwolennikiem pokojowego rozwiązania konfliktu z Serbią.
Główna aleja miasta imienia Matki Teresy (Nëna Tereze) ze stoiskami, lokalami usługowymi i kawiarniami.
Pałac Młodych i Sportu z portretem Adema Jashari – dowódcy Wyzwoleńczej Armii Kosowa.
Symbol współczesnej historii Kosowa – pomnik NEWBORN odsłonięty w dzień ogłoszenia niepodległości -17 lutego 2008r. Pierwszy podpisał go ówczesny premier – Hashim Thaçi– wybrany kilka dni temu na prezydenta (marzec 2016r.).
Meczet Mehmeda Zdobywcy (Zwycięstwa, Królewski) pochodzący z XVw.
Wieża zegarowa zbudowana w XIXw. Posiadała kiedyś XVIII-wieczny dzwon z Mołdawii. Niestety został ukradziony w 2011r.
Zielony Targ, gdzie zakupimy lokalne pyszności 🙂
Mercedes jak widzicie był zaparkowany na środku skrzyżowania 🙂
Biblioteka uniwersytecka
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, której budowa rozpoczęła się w 1995r. Protesty Albańczyków nie pozwalają na jej dokończenie.
Katolicka katedra Matki Teresy
Street artowy kot jest dziełem Thomasa Vuille (ps. MrTomcat). Projekt Francuza miał na celu szerzenie optymizmu wśród mieszkańców miasta. Pociesznego zwierzaka zobaczycie również w Sarajewie, Paryżu czy Nowym Jorku.
Polecamy świetne artykuły na temat street artu w różnych miastach świata (!!!) autorstwa Kami z bloga Kami and the Rest of the World 🙂 http://www.mywanderlust.pl/tag/street-art/
Wzgórze Velania – „Pomnik Wojny Wyzwoleńczej” i miejsce pochówku żołnierzy Armii Wyzwolenia Kosowa.